Δυναμική παρουσία του Φίλανδρου στον Δρόμο Αθανάτων και το Lefkas Trail Run

Στον Δρόμο Αθανάτων και στο Lefkas Trail Run, είχε συμμετοχές ο ΑΣΛ Φίλανδρος.

Πιο συγκεκριμένα στον Δρόμο Αθανάτων απόστασης 142χλμ το Σάββατο 26/10/2019, συμμετείχε ο Φίλανδρος με τον αθλητή Αλέξανδρο Καταγή. Πρόκειται για μία απαιτητική ασφάλτινη διαδρομή που παίρνει εκκίνηση από την Τρίπολη κατευθύνεται προς Σπάρτη, Μυστρά και τερματίζει στην Καλαμάτα. Με όριο τερματισμού 24ωρών ο Α. Καταγής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 17.53.02, χρόνος που του δίνει και το δικαίωμα να λάβει μέρος στην κλήρωση συμμετοχής του Σπαρτάθλου τα επόμενα δύο χρόνια. Να ευχηθούμε καλή και υγιή επιτυχία και σε ακόμα μεγαλύτερες αποστάσεις μιας και η συγκεκριμένη αποτελεί και προσωπικό του χιλιομετρικό ρεκόρ.

Στον οικείο Lefkas Trail Run που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 03/11/2019 στην Νικιάνα συμμετείχε ο Φίλανδρος με 10 αθλητές που συμμετείχαν και στους τρεις αγώνες. Πιο συγκεκριμένα στον αγώνα 5χλμ η Κωνσταντίνα Σταματέλου κατέλαβε την 1η θέση με χρόνο 23’13” ενώ η Αναστασία Καγκελάρη τερμάτισε σε χρόνο 43’32”.

Στον αγώνα 13χλμ τερμάτισαν με επιτυχία οι: Παναγιώτης Ζακυνθινός (1.30’47”), Αγγελική Μπαχούμη (2.15’31”), Χριστίνα Κονδυλάτου (2.28’24”), Ιωάννης Κατωπόδης (2.28’25”).

Στον αγώνα των 23χλμ ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους οι: Θεοφύλακτος Κατωπόδης 3.00’39”, Κωνσταντίνος Ζακυνθινός (3.10’49”), Χρήστος Σέρβος (3,16’22”), Ιωάννης Φραγκούλης (3.43’17”).