Επιτυχίες για το αγωνιστικό τμήμα του Φιλάνδρου

Στα Γιαννιτσά και στη Λευκάδα διακρίσεις για τον ΑΣΛ Φίλανδρο.

11 και 12 Απριλίου 2017 στα Γιαννιτσά πραγματοποιήθηκε το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα σύνθετων αγωνισμάτων (έπταθλο) Βορείου Ομίλου, στο οποίο ο Φίλανδρος συμμετείχε με την Ευδοξία Κουρέτση η οποία έλαβε την 5η με συνολική βαθμολογία 3589. Επίδοση εντυπωσιακή αν κρίνει κανείς ότι ήταν στην μικρότερη δυνατή ηλικία σε σχέση με τις λοιπές συναθλήτριές της και η προπονησή της διήρκησε μόλις 7 μήνες!

Το Σάββατο 27/5/2017 στην Λευκάδα στα πλαίσια των 7ων Ιόνιων Αγώνων ο Φίλανδρος κατάφερε δυνατές παρουσίες και διακρίσεις σε διάφορες κατηγορίες και αθλήματα. Πιο συγκεκριμένα:

Κατηγορία Μίνι ΠΠΒ”: 400μ: Πέτρος Πανάκης με χρόνο 1’05»47, 1η θέση. 50μ: Αλέξιος Βαγενάς με χρόνο 8»12, 3η θέση.

Κατηγορία Γυναικών: Ακοντισμός: Ευδοξία Κουρέτση με βολή στα 35,11μ. κατέλαβε την 1η θέση, που για ακόμα μία φορά ήταν μικρότερη της κατηγορίας που συμμετείχε!

Κατηγορία Ανδρών: 1500μ: Ευστάθιος Χαμοσφακίδης με χρόνο 4’25» κατάφερε να τερματίσει 3ος αν και έφηβος.

Να ευχηθούμε καλή συνέχεια και επιτυχία στο αγωνιστικό τμήμα μιας και βρίσκονται στην τελική ευθεία προ των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Ανοιχτού Στίβου στην κατηγορία τους.

Μεσολόγγι, Επίδαυρος, Τρίκαλα και Μέτσοβο, για τον Φίλανδρο…

Κλείνοντας η Άνοιξη βρήκε τον Φίλανδρο σε πολλές δρομικές αποστολές στην χώρα μας μιας και το καλοκαίρι λίγοι και περισσότερο ορεινοί είναι οι αγώνες που πραγματοποιούνται.

Την Κυριακή 14/5/2017 στα Τρίκαλα και στον ορεινό αγώνα 20χλμ Koziakas MR συμμετείχε ο Φίλανδρος. Πιο συγκεκριμένα τερμάτισαν οι κάτωθι αθλητές: Νικόλαος Σκλαβενίτης 2.26΄15΄΄, Βασίλειος Κακονάς 2.4΄45΄΄, Χαρίλαος Σάντας 3.28΄40΄΄.

Έτσι την Κυριακή 21/05/2017 αποστολή 16 και πλέον δρομέων βρέθηκε στο γειτονικό Νεοχώρι Μασολογγίου προκειμένου να συμμετάσχουν στον αγώνα 10χλμ και στην παράλληλη διαδρομή των 5χλμ. Πιο συγκεκριμένα στον αγώνα 10χλμ 1ος της αποστολής τερμάτισε ο Ιωάννης Σταματόπουλος με χρόνο 36΄44΄΄ ο οποίος ήταν και ο νικητής του αγώνα. Ακολούθησαν ο Βασίλειος Σταύρακας με 42΄07 (2ος στην κατηγορία του), Ιωάννης Καραμποΐκης 43΄07΄΄ (3ος στην κατηγορία του), Θεοφύλακτος Κατωπόδης 43΄13΄΄, Ευάγγελος Κονταξίου 44΄48΄΄, Τάσος Βεργίνης 57΄22΄΄. Στα 5χλμ 1ος της αποστολής ο Δημήτριος Κατωπόδης ο οποίος με χρόνο 18΄15΄΄ τερμάτισε 2ος στην γενική κατηγορία, ενώ τρίτος της γενικής κατηγορίας ήταν ο Νικόλαος Φράγκος με 18΄53΄΄. Υπόλοιποι τερματισμοί στον αγώνα των 5χλμ ήταν: Μιχαήλ Κονιδάρης 19΄40΄΄ (2ος στην κατηγορία του), Κωνσταντίνα Σταματέλου 20΄48΄΄ (3η γενική κατηγορία γυναικών), Ευτυχία Κάτσενου 25΄44΄΄, Χριστίνα-Δήμητρα Γράψα 29΄20΄΄, Αναστασία Βρεττού 29΄47΄΄, Χρήστος Κονδύλης 31΄57΄΄, Ακριβή Σέρβου 35΄58΄΄, Άγγελος Βουκελάτος 58΄54΄΄.

Την Κυριακή 28/05/2017 σε έναν ιδιαίτερα απαιτητικό αγώνα 15χλμ με πολλές ανωφέρεις και κατωφέρειες στην Επίδαυρο, εκπροσώπησε τον Φίλανδρο ο Ιωάννης Σταματόπουλος ο οποίος και αναδείχθηκε νικητής του αγώνα με χρόνο 1.03΄20΄΄.

Την ίδια Κυριακή (28/05/2017) αθλητές του συλλόγου συμμετείχαν στον Ορεινό αγώνα Μετσόβου ο οποίος περιελάμβανε 2 αγώνες. Στον Αγώνα των 40χλμ πρώτος της αποστολής τερμάτισε ο Θεοφύλακτος Κατωπόδης με χρόνο 6.47΄17΄΄ ενώ ακολούθησε η Αικατερινή Κονιδάρη με 7.17΄28΄΄. Στον μικρότερο αγώνα των 20χλμ τερμάτισαν οι: Νικόλαος Φράγκος 2.05΄45΄΄, Ελευθέριος Χαλικιάς 2.05΄45΄΄, Simon Cole 2.20΄45΄΄, Υπαπαντή Σούνδια 2.41΄50΄΄, Αναστασία Βαγενά 4.07΄54΄΄.